شرکت کار در ارتفاع داها| گردشگری داها|

گزارش برنامه

صعود به قله نرو

1394/02/26 |1 روز

سرپرست برنامه : آقای هادی ابراهیمیان

کمیته برگزارکننده : کوهنوردی

نوع برنامه : کوهنوردی نیمه سنگین

تعداد نفرات شرکت کننده : 9 نفر

تهیه کننده گزارش : الهه توکلی

منطقه و نحوه دسترسی

استان مازندران -جاده فیروزکوه-بعد از پمپ بنزین پل سفید-جاده فرعی دودانگه-سنگده-بعد از نگهبانی صنایع چوب فریم-تلار سربند- دو راهی گزنه چال-جنگل مرسی سی

وضعیت توپوگرافی،پوشش گیاهی و جانوری منطقه

رشته کوه نرو یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران می باشد که به صورت دیواره ای عظیم منطقه خشک سمنان را از استان مازندران جدا می سازد. ساختار صخره ای و دندانه ای این رشته کوه زیبا باعث گردیده که قلل بسیاری در این خطالراس صعود نشده باقی بماند و همچنین پیمایش کامل این خط.الراس هنوز در کارنامه کوهنوردان ایران ثبت نگردیده است. این رشته کوه از منطقه خطیر کوه در سوادکوه آغاز و در منطقه فینسک در منطقه پشتکوه سمنان به پایان می رسد .مرتفع ترین قله این رشته کوه قله نرو به ارتفاع 3602 متر بوده و یکی از قلل زیبا منطقه سوادکوه محسوب می شود. {نام اصلی این قله خیرونرو می باشد_خیرو به معنی چشمه کم آب و نرو به معنای چشمه پر آب در زبان محلی می باشد._ که اکثرا آن را به نرو می شناسند.)قله های اطراف آن قلعه کنگلو ، کیجا قلعه ، قدمگاه ، نیزه وا و .... بوده و روستاها و آبادي هاي اطراف آن سنگده ، ‌بندبن و برنت ,امافت ، کنگلو میباشند .خرو نرو این قله از سه جناح قابل صعود می باشد مسیر جنوبی آن از روستای کنگلو از توابع خطیر کوه قابل دسترس است. مسیر جنوب شرق از روستای آریم و مسیر زیبا و بکر شمالی از روستای سنگده و جنگل فریم قابل صعود می باشد.مسیر شمالی خرونرو از روستای سنگده فوق العاده زیباست . عبور از جنگل های انبوه ، گذر از مراتع و دامنه های سرسبز ، درگیری با سنگ و مه و حرکت بر روی خط الراس از زیبایی های این مسیر است ولی به یاد داشته باشید که این مسیر به هیچ وجه زمستانی نیست وبه علت شیب زیاد مسیر امکان فروریختن بهمن بسیار زیاد است. برای زمستان باید از جبهه جنوبی اقدام نمود. اما بهترین فصل صعود جبهه شمالی تیرماه است که برفهای دهلیزها کاملا آب شده باشد و نیز سرسبزی کوه باقی باشد. اگر در فروردین و اردیبهشت و اوایل خرداد صعود می کنید باید خود را برای درگیری جدی با برفچال ها که در دهلیزها انباشته شده و شیب تندی دارند ، آماده کنید و اگر در اواخر مرداد و شهریور و مهر صعود می کنید دیگر از سرسبزی کوه خبری نیست. برای صعود پاییزه در این منطقه باید زمانبندی را خیلی جدی گرفت. لازم به ذکر است که وجود مه یکی از مسایل مهم این منطقه است که اگر ابزارهای مواجهه با آن یعنی راهنما یا GPS را به همراه نداشته باشید به جای لذت بخشیدن به صعود تبدیل به یکی از خطرات کوهستان می شود.حیوانات منطقه: ‌خرس ، پلنگ ، گرگ ، ‌شغال ، سياه گوش ، ‌گراز ، ‌كل و بز ،‌ گوزن ، كبك ، قوچ ، قرقاول و ... درختان منطقه:افرا ، راش ,ملچ ، ممرز، مرس و ... گياهان غذايي و دارويي منطقه:گل گاوزبان ،‌ آويشن ،‌ پونه ,سير و پياز كوهي ،‌ قارچ ،‌ نعناع ،‌ گلپر, والنگ ، ‌زماليك ، ‌بادرنگلونه و ..

آب و هوای منطقه در زمان اجرای برنامه

نیمه ابری همراه با مه پراکنده

مدت زمان پیمایش برنامه

10 ساعت (با کسر زمانهای کلی استراحت)

شرح برنامه

با توجه به درج چند گزارش از برنامه نرو در اینجا تنها به خلاصه ای از برنامه اشاره میشود :

ساعت 12 شب جمعه 25 اردیبهشت ، با جمعی متشکل از 9 نفر از ساری_ باشگاه کوهنوردی داها به سمت جاده فیروز کوه ، سنگده حرکت کردیم. با رسیدن به جنگل مرسی سی (کمی بعد از گزنه چال ) پیمایش خود را در ساعت 4 بامداد شنبه آغاز نمودیم . با توجه به اینکه مسیر دهلیز برای صعود انتخاب شده بود طناب ، کلنگ ، هارنس و ابزار فنی شخصی به همراه داشتیم . پس از رسیدن به دهلیز با توجه به  وضعیت برف نیازی به کارگاه زدن نبوده و مسیر از طریق ایجاد جای پا توسط  کلنگ و با توجه به اصول  گامبرداری در برف و در برخی نقاط با دست به سنگ شدن طی شد . پس از دهلیز برفی نوبت به دهلیز های شن اسکی و ریزشی مسیر رسید که آنها را نیز با دقت پشت سر گذاشته به دیواره زرجو و چشمه های پر آب آن رسیدیم . با کمی استراحت راهی سه گوسفنک (سه گوسفند ) شده و از آنجا یال قله را در پیش گرفتیم و در ساعت 12.40 بر بلندای قله نرو فرار گرفتیم . مسیر بازگشت را از همان مسیر آمده انتخاب کرده و شیبهای تند را یکی یکی پشت سر گذاشته و در ساعت 6 سوار بر ماشین به سمت ساری حرکت کردیم .

نکات حائز اهمیت

- آنتن موبایل تا کلبه برقرار است. 2- برای صعود آشنایی به فنون سنگنوردی توصیه می شود. همچنین اگر در بهار صعود می کنید آشنایی با نحوه گام برداری در برف و ترمز کردن هنگام سقوط الزامی است.3- برای صعود قله از این جبهه یک تیم با نفرات بالا توصیه نمی شود.4- استفاده از راهنما و دستگاه GPSجهت صعود از مسیر شمالی الزامی است چون مسیر دیواره ای بوده و پاکوب مشخصی ندارد و بسیار مه گیر است. 5- دهلیزهای این کوه دارای شیب تندی است پس حین فرود احتیاط بیشتری را می طلبد.6- قبل از برنامه حتما شراط جوی منطقه را چک کنید.