باشگاه کوهنوردی داها| گردشگری داها| فروشگاه لوازم کوهنوردی داها

باشگاه کوهنوردی داها

شست و شو و جرم گیری انواع سطوح در ارتفاع

استفاده از خدمات کار در ارتفاع و دانش دسترسی با طناب در زمینه شستشوی و جرمگیری انواع نمای ساختمان امروزه بسیار به چشم میخورد و میتواند جلوه تازه ای به سطوح نما ببخشد و مانند سایر شاخه های خدمات مورد ارائه در این حوزه فرایندی کاملا تخصصی و نیازمند آموزش است . این فرایند به دو صورت شستشوی عادی یا صنعتی صورت میپذیرد .

1) شستشوی عادی (دستی ) : مخصوص نماها و سطوح صیغلی و درخشان مانند نماهای فریم لس ،نماهای کرتین وال ،کامپوزیت ،HPL و ...  که به وسیله آب شهری با فشار عادی و یا محلول آب و شوینده های صنعتی (الکل ، مواد اسیدی و قلیایی به فراخور سطوح مربوطه ) و با تی مخصوص و دستمال نانو یا پنبه ای صورت می پذیرد در این نوع نماها در صورتی که جرم سطوح بیش از حد باشد از روشهای صنعتی استفاده میشود . از این روش در سایر نماهای ساختمانی که جرم و آلودگی عمیق و زیادی ندارند به همراه سنگ زنی ،سمباده زنی ،برس زنی ، ساب زنی  برای زدودن جرم ها در ابعاد کم نیز استفاده میشود

2)شستشوی صنعتی : مخصوص سطوحی است که به واسطه نوع نما و مکان قرار گیری دارای جرم و آلاینده های بیشتری هستند که با روشهای زیر صورت میپذیرد :

2-1) سمباده و ساب :

2-2) استفاده از دستگاه واتر جت : واتر جت به دستگاه آب پاش فشار قوی اطلاق می شود که آب شهری را با فشار بسیار بالا به سطح مربوطه پاشش می کند و در نهایت هرگونه جرم و آلودگی را از سطح مورد نظر می زداید .

دستگاه واتر جت ،آب را با فشار 200 تا 300 بار از نازل خارج کرده و جرم و کثیفی را از روی سطح نما و … پاک می نماید .از این دستگاه می توان به منظور نماشویی ،دیوار شویی ،شستن کف و … استفاده کرد .

این دستگاههای در انواع واتر جت آب سرد و آب گرم موجود است .

شستشو با آب گرم جهت استفاده در مکان های صنعتی و مکان هایی که چربی و دوده و آلاینده های مختلفی وجود دارد که به واسطه قدمت (بنا های تاریخی)و یا عدم تحمل فشار آب با بار بالا (200 بار)و آسیب دادن با روش هایی مانند واتر سندبلاست ،آب سرد و … از دستگاه آب گرم استفاده می شود که آب گرم و بخار را با دمای 150 درجه سانتی گراد و با فشار 250 بار به سطح مربوطه تزریق می کند .و معمولا جهت شستشو و نظافت مکان هایی مانند آشپزخانه های صنعتی ،پالایشگاه ها ی نفتی ،تعمیرگاه ها ،سقف سالن ها ،صنایع مختلف،بناهای تاریخی و همچنین آماده سازی و زیرسازی سطوح قبل از اعمال فرایند رنگ آمیزی استفاده می شود .

2-3) واتر سند بلاست

واتر به معنی آب ،سند به معنی ماسه (سیلیس) و بلاست به معنی پاشیدن می باشد . که در این پروسه دانه های سیلیس از طریق فشار آب که توسط دستگاه 400 بار (واتر جت یا واتر سند بلاست)تامین می شود به سطوح مد نظر پاشیده می شود که طی این فرآیند کلیه چربی و گرد و غبار و رسوبات موجود بر روی سطوح تمیز شده و سطحی بدور از هر گونه آلودگی خواهیم داشت . علاوه بر شستشو ، واتر سندبلاست برای زنگ زدایی ،ماسه زدایی و رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی نیز کاربرد دارد .

واتر سند بلاست جهت پاکسازی و نظافت سطوحی با جرم های سخت و رسوب شده مانند دیوارهای سیمانی،آجری و ... که با واتر جت تمیز نمی شوند کاربری دارد.

همچنین از دیگر کاربری های دستگاه واتر سندبلاست مواردی چون تمیز کاری و ایجاد بستر رنگ آمیزی ( پاکسازی رسوبات آهکی و رنگ زدایی )و متشکل از دستگاه 400 بار ،آب ،سیلیس،نازل تزریق و برق 3 فاز می باشد .

بسته به جرم سطوح و رسوبات از سیلیس با دانه بندی های مخصوص به فراخور سطح مربوطه استفاده می شود .آب که با فشار بسیار بالا به سمت نازل حرکت می کند موجب جذب (مکش)دانه های سیلیس از راه شیلنگ می گردد ،لذا شاهد خروج ترکیبی از سیلیس و آب از نازل خواهیم بود .به عنوان مثال جهت رسوب زدایی بدنه کشتی از تکنیک واتر سند بلاست استفاده می کنند .

 

شستشوی نما با روشهای کار درارتفاع  به مراتب سریعتر ، ایمن تر و با صرفه تر نسبت به روشهای سنتی میباشد که بسته به نوع مصالح  نما و میزان جرم سطوح از آب یا ترکیب آب و شوینده های شیمیایی استفاده میشود . برای حصول نتیجه دائمی و پرهیز از اجرای مجدد شستشو در فاصله نزدیک میتوان پس از اجرای عملیات ، از پوشش های نانورزینی متناسب با نوع مصالح نما استفاده کرد . این پوششها در انواع جلا دهنده ، ضد گردو غبار (خود تمیز شونده) و ... موجود است .