باشگاه کوهنوردی داها| گردشگری داها| فروشگاه لوازم کوهنوردی داها

باشگاه کوهنوردی داها

معرفی ایراتا ...

در سال ۱۹۷۸ چندین کمپانی با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که قوانین آن زمان به خوبی تکنیک ها و روش های کار در ارتفاع را پوشش نمی دهد و طی نشست های کارشناسی فراوان و مذاکره فنی با HSE ( کمیسیون وضع قوانین ایمنی و سلامت کاری ) یک گام مهم در زمینه وضع قوانین برای کار در ارتفاع برداشته شد و آن به وجود آمدن ایراتا irata در سال ۱۹۸۰ بود.

در سال ۱۹۹۴ ایراتا irata راهنمای جامعی برای کار با طناب منتشر کرد. این راهنما تمام شرکت ها و ارگانهایی را که به نوعی در کارشان با طناب سر و کار دارند را به یکپارچه سازی شیوه های کار مطابق با قوانین موجود دعوت نمود و با این کار شیوه علمی و کاربردی کار با طناب را مشخص کرد و همچنین این راهنما ابزار و ادوات و روشهایی را که کاربران کار در ارتفاع و استفاده کنندگان شیوه های کار با طناب به کار میگیرند را مشخص و نیازهای آنان را در جهت نیل به استاندارد اتحادیه اروپا (CE) مشخص نمود. همچنین تمامی کمپانی هایی که از قوانین ایراتا irata تبعیت می کردند به صورت دوره ای مورد بازدید کارشناسان ایراتا irata در زمینه فنی و کیفی قرار می گرفتند.

از سال ۱۹۹۲ تمام تکنسین هایی که در حوزه های صنعتی کار می کنند ملزم به گذراندن دوره های آموزشی ایراتا شده اند و در صورت قبول شدن در این دوره ها کد شناسایی ایراتا irata به قبول شدگان داده میشود و همچنین به آنها کارت شناسایی و کارنامه صورت توانائیها و فعالیت های انجام شده اعطا می شود. ان آموزش ها و دوره ها در سه سطح برگزار می شود.

IRATA LEVEL 1

دارنده مدرک تکنسینی است که می تواند زیر نظر یک سرپرست سطح ۳ فعالیت های مشخص و تعیین شده ای را انجام دهد.

IRATA LEVEL 2

تکنسینی که قادر است تنظیمات و بار بندی های کار با طناب را انجام دهد، مسئولیت امداد را بر عهده بگیرد و زیر نظر یک سرپرست سطح سه کارهای گوناگون را انجام دهد.

IRATA LEVEL 3

تکنسینی که تمام مسئولیت های کار با طناب را برعهده میگیرد و میتواند اطلاعاتی را که سطوح ا و ۲ نیاز دارند را در اختیار آنها بگذارد، به قوانین و مقررات مربوطه آگاهی کاملی دارد، اطلاعات بنیادی و عمیقی درباره اجرای روش های پیشرفته امداد دارد، دارای گواهینامه کمک های اولیه است، از برنامه های دوره ای ایراتا به خوبی مطلع است و صلاحیت نظارت بر سطوح ۱ و ۲ را دارد.

امروز چندین سال از برداشته شدن گام های آغازین ایراتا Irata می گذرد و آمار نزدیک به صفر تلفات، در کارهای در ارتفاع در طی این دوره به خوبی گواه فلسفه اصلی کاری ایراتا به صفر رساندن تلفات است.

ایراتا Irata دوره های آموزشی خود را در مرکز آموزشی Lyon لیون که در شهر Tebay تبی انگلستان قرار دارد برگزار می کند.

Lyon Equipment تاسیسات لیون) یکی از مراکز مهم آموزش کار در ارتفاع در اروپا محسوب می شود و به عنوان بازوی اجرایی ایراتا Irata ایفای نقش می نماید.