Monday, Sep 15th

Last update12:02:14 PM GMT

گزارش غار کیجا کرچال

  • مشاهده در قالب PDF

غار کیجا کرچال (کیجا کرچال به معنای دختر جاجیم باف است)                             
غار کیجا کرچال روبروی پادگان دوآب در 10کیلومتری جنوب شهر پل سفید واقع شده است افسانه زیبایی هم این غار دارد که شنیدنش خالی از لطف نیست .....   

 

                                  


افسانه غار کیجا کچال
{نقل است در روزگاران‌ گذشته، دختری از نژاد پریان که از آدمیان می‌ترسید در این غارزندگی می کرد سرگرمی ‌اش بافندگی بود (هنوز چوب‌های دستگاه بافندگی او در جلوی غار نمایان است) شب‌ها روز شد و روزها شب تا روزی چوپانی همراه گوسفندان خود به این غار نزدیک شد شکل و شمایل دختر را در دهانه غار دید و در دل عاشق او شد. چوپان روزها به پای غار می‌آمد و به نی‌زدن می‌پرداخت تا اینکه پس از مدتی ترس این دختر از آدمیان‌ ریخت وکم‌کم به پسرک چوپان نزدیک شد و سر بر شانه‌ی او نهاد. چوپان‌که دلبر را در اختیار خود دید کام دل از او بگرفت. دختر پری‌زاد که از شور و هیجان عشق به خود آمد، دید کار از کارگذشته است و از هوش برفت. چوپان جوان دختر را که دامنش آلوده به خون بود بر دوش‌گرفت تا به آبی برساند و شستشو کند. چند قطره از خون او بر خاک دامنه‌ی غار، نزدیک رودخانه ریخت (خاک سرخی که اکنون در دامنه غار دیده می شود) سرانجام چوپان، دختر را به چشمه‌ای رساند و او را نظافت و طهارت‌ کرد. این چشمه امروز به «پری چشمه یا پرو چشمه » مشهور است. دختر پس از به هوش آمدن رضایت داد که با پسر چوپان به خانه‌ی او برود. پسر چوپان که اهل شهمیرزاد بود از دل و جان راضی شد و آن دو قدم در راه نهادند و سالیان سال در کنار هم زندگی کردند. در شهمیرزاد تا امروز تیره‌ای بنام اپری Apory زندگی می کنند که بازماندگان نسل این دو هستند. دختران این طایفه از زیبایی بسیار برخوردار هستند به طوری که زبانزد خاص و عامند .این افسانه در طی سالها سینه به سینه نقل شده است.}


جاذبه های این غار و صعود و فرود فنی آن، ما را بر آن داشت تا برنامه ی این هفته را به آن اختصاص دهیم. طبق هماهنگی های قبلی ساعت 5 روز جمعه 28/11/90 تمامی اعضا در باشگاه گرد هم آمدند پس از جمع آوری ابزارهای فنی مورد نیاز و طناب و.... ساعت 5:30 بسمت سوادکوه حرکت کردیم.
یکی از همنوردان در قائمشهر به ما ملحق شد و توقفی در زیراب برای خرید داشتیم و 5 تن از همنوردان زیرابی با ما همراه شدند. بعد از پل سفید وارد فرعی کنار پادگان دوآب شده و از زیر پل گذشتیم و به سمت دیگر جاده رسیدیم. مسافتی را در سربالایی پیش رفتیم. ساعت حدود 7:30 از ماشین پیاده شده و پس از نرمش و گرم کردن، حرکت را آغاز کردیم.
در ابتدا مسیر جاده را در پیش گرفته و پس از طی مسافتی، پاکوبی آشنا را دنبال کرده و پیش رفتیم و از بین درختچه های شمشاد جنگلی عبور کردیم.
پس از یک ساعتی پیمایش توقفی 20 دقیقه ای برای صبحانه داشتیم و اینبار با نیرویی مضاعف شیب تندی را تا زیر دهانه غار صعود کردیم. ساعت 9:30 به مکانی رسیدیم که گروه به دو تیم تقسیم شدند. تیم اول متشکل شد از چهار نفر که وظیفه ورود به غار را به عهده داشتند و مابقی اعضا در پایین غار به انتظار ورود آنها به غار بودند. اعضای تیم اول خود را به کارگاه بالای غار رساندند این افراد از باتجربه ترین های گروه هستند که ابتدا باید فرودی حدود 30 متری را تا جلوی دهانه غار داشته باشند سپس خود را ثابت کرده و شروع به تاب خوردن کند تا بتواند سنگی را در دهانه غار بگیرد و وارد غار شود (بدلیل نقابی که بالای دهانه غار وجود دارد) . افرادی که در پایین غار هستند طناب را تاب می دهند تا فرد آسانتر بتواند خود را به دهانه غار نزدیک کند.
ساعت 11:45 اولین فرد وارد غار شد و پس از آنکه هر 4 نفر تیم اول وارد شدند کارگاهایی را برای صعود اعضا گروه آماده کردند. سه طول طناب و سه مسیر برای صعود و فرود در نظر گرفته شد. افراد صعود را به روش میمونی با استفاده از یومار انجام دادند. بدلیل ریزشی بودن سنگهای دهانه غار سعی میشد صعود و فرود همزمان انجام نشود. ابعاد غار حدود 10متر در 6 متر و ارتفاعش 3 متر بود.
سکوت و آرامش غریبی در آن فضا حکم فرما بود. سنگ آسیاب به جا متنده از دوران گذشته که در دهانه ی غار وجود داشت، تداعی کننده آن دوران بود.
حوالی ساعت 4.5 کار صعود و فرود و بازدید از غار به اتمام رسید و گروه تصمیم به بازگشت گرفت. در همان هنگام مه غلیظ و زیبایی فضای اطراف را در بر گرفته بود که زیبایی محیط را دوچندان میکرد...
به دلیل تاریکی هوا و مهی که وجود داشت، گروه نزدیک تر به هم حرکت می کرد. و در نهایت در ساعت 6.5 غروب به مکان اولیه رسیدیم. و با انجام حرکات کششی، به جهت رفع گرفتگی عضلاتمان، آن روز زیبا را به پایان رساندیم. 

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 11 اردیبهشت 1391 ساعت 07:23

شما هستید در